avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizație creștere 2 ani pentru al doilea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizație creștere 2 ani pentru al doilea copil dacă intru din CIC1 direct în prenatal

Buna ziua,

As avea o intrebare punctuala, va rog frumos daca ma puteti ajuta.
Daca nasc al doilea copil dupa finalizarea concediului de crestere a primului copil si imediat dupa acest concediu de 2 ani, intru direct in concediul pre si post-natal pentru cel de-al doilea copil, cum se calculeaza noua indemnizatie pt cresterea celui de-al doilea copil (concediul de 1 an si 11 luni)?
Va fi 85% din salariul minim brut pe economie sau va fi 85% din Cic 1 si prenatal? Daca ma puteti indruma catre articolul din legea respectiva?

Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Daca mama intra din cic1 direct in prenatal, tatal mai poate bebeficia de luna obligatorie de concediu paternal? AM13 AM13 Buna ziua, Am si eu o intrebare despre concediul obligatoriu de 1 luna a celuilalt parinte, a sotului meu, daca imi puteti raspunde va rog frumos. Am ... (vezi toată discuția)
Suspendare activitate pfa cand intru in pre natal/post natal? florenta_22 florenta_22 Buna ziua, Am fost in somaj,intre timp mi-am facut un PFA (am continuitate dupa somaj,perioada nu este intrerupta). 1.Ma intereseaza daca intru in ... (vezi toată discuția)
85% indemnizatie pt al doilea copil jcm jcm Buna ziua! Sunt in CIC din 08.04.2008. Pana in ian 2009 am primit indemnizatie 600 ron dupa care 85% din media ultimelor 12 salarii. In cazul in care nasc al ... (vezi toată discuția)