Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca mama intra din CIC1 direct in prenatal, tatal mai ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca mama intra din CIC1 direct in prenatal, tatal mai poate bebeficia de luna obligatorie de concediu paternal?

Buna ziua,

Am si eu o intrebare despre concediul obligatoriu de 1 luna a celuilalt parinte, a sotului meu, daca imi puteti raspunde va rog frumos.
Am cateva nelamuriri daca ma puteti ajuta inseamna mult pentru mine, pentru ca nu stiu incotro sa ma indrept si nu are nimeni raspunsurile respective.

Momentan sunt in concediul de cresterea primului copil si am ramas insarcinata cu al doilea copil. Am sarcina avansata, in curand fac 8 luni de sarcina. Trebuie sa reincep serviciul, pentru ca imi expira concediul de maternitate si peste 6 saptamani voi naste.

Intrebarile mele:

1. Doctorul de familie si ginecologul mi-au spus ca trebuie neaparat sa intru din Cic 1 in pre-natal, pentru ca e sarcina avansata si sa evit complicatiile si sa nu nasc prematur.

Daca eu intru in concediul pre-natal direct din Cic 1, sotul meu mai poate beneficia de acea luna de concediu care ii revine tatalui sau nu mai are voie daca eu am imediat dupa maternitate, concediul medical (voi avea doar perioade asimilate pentru calculul indemnizatiei celui de al doilea copil), pentru ca in acest caz sotul va fi nevoit sa renunte la luna respectiva, pentru ca problemele din sarcina nu imi permit sa lucrez fizic?

2. Mai depun cerere pentru reinceperea activitatii la serviciu in ziua urmatoare in care primul copil implineste un 1 an si 11 luni sau prezint la angajator direct certificatul medical de sarcina si lauzie?

3. Si ultima intrebare, daca se poate sa ma lamuriti va rog frumos despre calculul celor 6 saptamani de medical sarcina si lauzie, daca voi primi minimum-ul pe economie sau trebuie sa ma adresez AJPIS pentru o adeverinta de venit sau cui sa ma adresez ca nu stiu deloc incotro sa ma indrept ca sa ma pot adresa biroului de la HR de la angajator?
Si cum se va calcula si noua indemnizatie de maternitate, pentru cel de al doilea copil, pentru CIC2 2?

Va multumesc din suflet daca ma puteti ajuta. Un raspuns m-ar ajuta sa ma linistesc ca sa stiu cum sa procedez ca sa fiu in regula cu angajatorul si sa stie si sotul daca mai depune actele pentru dreptul la concediul lui sau daca acest lucru inseamna ca eu nu mai am dreptul la concediul medical de sarcina si lauzie, avand in vedere ca ar fi legat de concediul de 1 an si 11 luni al cresterii primului copil?
Buna ziua,
Am uitat sa specific ca in cazul sotului exista 2 contracte de munca, unul pe full time si unul pe part time si daca in acest caz ar putea beneficia de concediul paternal de 1 luna, cum s-ar proceda? Si daca acest concediu influenteaza sau are vreo legatura cu concediul meu medical viitor de sarcina si lauzie?

Va multumesc pentru timpul acordat si ajutorul dvs.
Daca eu intru in concediul pre-natal direct din Cic 1, sotul meu mai poate beneficia de acea luna de concediu care ii revine tatalui sau nu mai are voie daca eu am imediat dupa maternitate, concediul medical (voi avea doar perioade asimilate pentru calculul indemnizatiei celui de al doilea copil), pentru ca in acest caz sotul va fi nevoit sa renunte la luna respectiva, pentru ca problemele din sarcina nu imi permit sa lucrez fizic?

Daca intrati in prenatal, atunci sotul poate intra acea luna pentru CCC1

2. Mai depun cerere pentru reinceperea activitatii la serviciu in ziua urmatoare in care primul copil implineste un 1 an si 11 luni sau prezint la angajator direct certificatul medical de sarcina si lauzie?

Se va depune cerere de incetare a suspendarii c.i.m. la angajator si, totodata, il anuntati ca intrati in prenatal pentru cel de-al doilea copil .

Si cum se va calcula si noua indemnizatie de maternitate, pentru cel de al doilea copil, pentru CIC2 2?

- luati adeverinta de la AJPIS
- Baza de calcul a indemnizaţiei de materniate se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care se constituie baza de calcul al indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare - perioada CCC - , venitul care se ia în considerare este indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani.
Va multumesc din suflet.
Buna ziua,

Vreau sa va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dvs., domnule consilier.
Va rog frumos sa ma scuzati pentru insistenta si doar daca se poate in limita timpului dvs., sa ma ajutati cu un raspuns si la intrebarea:
1. Cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea celui de-al doilea copil al meu: daca voi avea ca venituri doar concediul medical prenatal si inainte doar indemnizatia de crestere pentru primul meu copil (intru din crestere cic1 direct in prenatal la locul de munca)?

2. Mi-ati spus ca pentru plata prenatalului trebuie luata adeverinta de la Ajpis, daca imi puteti spune va rog frumos, daca si pentru calcularea indemnizatiei de cresterea celui de-al doilea copil imi trebuie adeverinta de la Ajpis, de pe ulimele 12 luni de dinaintea nasterii copilului (formularul de venit cu prenatalul il voi lua de la locul de munca la fel ca la primul copil, dar nu stiu referitor la perioada cu veniturile din urma daca trebuie prezentat vreun act doveditor ca am fost in cic 1)?

Va multumesc foarte mult si va rog frumos sa ma scuzati. Doar atat nu am inteles si as vrea sa stiu din timp ce acte imi trebuiesc pentru indemnizatie.
Va multumesc frumos, pentru ca mi-ati explicat toti pasii si ca acum stiu ce trebuie sa fac si daca imi puteti raspunde, eu oricum va multumesc anticipat.
1. Luati pentru calcularea indemnizatiei de cresterea celui de-al doilea copil si adeverinta de la Ajpis, de pe ulimele 12 luni de dinaintea nasterii copilului .

2. Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată si nici mai mare de 8500 lei.

In aceste venituri intra veniturile din indemnizatia pentru CCC1, din eventuale salarii, din concedii medicale si din concediul de maternitate.