Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scoaterea persoanelor cu handicap de la cheltuielile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scoaterea persoanelor cu handicap de la cheltuielile de întreținere

Buna ziua! Va rog sa-mi precizati daca persoanele cu handicap - indiferent de categoria acestuia - pot fi scoase de la plata cheltuielilor de intretinere pentru utilitatile comune aferente scarii blocului pe care locuiesc si daca raspunsul este ,,da", in virtutea carei legi. Va multumesc!
Nu exista o astfel de posibilitate in legislatia in vigoare.
b) adulții cu handicap grav sau reprezentanții lor legali, pe perioada în care adulții cu handicap grav se află în îngrijirea și protecția asistentului personal profesionist, în centre rezidențiale publice, cu excepția centrului de tip respiro, ori în alte tipuri de instituții rezidențiale publice cu caracter social, medico-social, în care se asigură întreținere completă din partea autorității administrației publice pe o perioadă mai mare de o lună;".

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ Nr. 51/2017 din 30 iunie 2017 pentru modificarea și completarea unor acte normative EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 508 din 30 iunie 2017
@BEN46
OUG.51 nu are legatura cu cheltuielile la intretinere la bloc.
Nu exista asemenea dispozitie in vigoare
Va multumesc mult pentru raspuns!