Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Handicap grav cu asistent personal. Am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Handicap grav cu asistent personal. Am ...

Am o sora cu dementa si handicap grav cu asistent personal. Am optat pentru indemnizatie de insotitor. Ulterior am reusit sa o internez la Boli paleative - Bolnavi cronici de la Spitalul Socola din Iasi. Daca spitalizarea dureaza mai mult de o luna mai am dreptul la indemnizatia de handicap si la cea de insotitor?
Nu,
Plata acestor prestatii sociale se suspenda in temeiul art. 58 alin. (6) lit a) din legea nr. 448/2006
(6) Nu pot beneficia de prevederile alin. (4) (-indemnizatie si buget complementar):
a) adulții cu handicap îngrijiți și protejați în centre rezidențiale publice, cu excepția centrului de tip respiro, ori în alte tipuri de instituții rezidențiale publice cu caracter social sau medico-social, în care se asigură întreținere completă din partea autorității administrației publice pe o perioadă mai mare de o lună;
Multumesc.