Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Dune. Jihadul Butlerian de Herbert Brian
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Dune. Jihadul Butlerian de Herbert Brian

Batalia pentru suprematie intre Om si Masina a inceput. Dupa secole de infruntari,
oamenii au devenit constienti ca vor supravietui doar daca vor reusi sa stavileasca
inexorabilul progres al unui inamic cel putin in aparenta invincibil. In fruntea armatelor
de roboti care stapinesc Lumile Sincronizate se afla Omnius, o inteligenta
artificiala, si Titanii, cyborgi aroganti cu minti umane adapostite in carcase
mecanice dotate cu arme ucigatoare.
Luptele politice interne si intrigile meschine din sinul Ligii Nobililor ameninta sa
distruga fragilul armistitiu dintre comunitatea lumilor libere si Lumile Sincronizate,
iar soarta speciei umane pare a fi hotarita: va fi asimilata sau va pieri. Singura
sansa de scapare sta in miinile citorva oameni: Xavier Harkonnen, curajosul lider
militar al planetei Salusa Secundus; logodnica sa, Serena Butler, o activista patima-
sa menita sa devina fara voie, conducatoarea rezistentei impotriva inamicului
comun; Tio Holtzmann, un om de stiinta stralucit care incearca sa puna la punct o
arma care sa fie de folos omenirii in lupta pentru libertate. Fortei brute si eficientei
unor adversari nemilosi, omenirea si conducatorii sai pot sa le opuna doar imaginatia
fara limite, compasiunea si speranta...
...Iar in acest timp, pe o planeta indepartata numita Arrakis, un grup de negustori
descopera o substanta cu insusiri extraordinare: mirodenia.
Tom Gallagher - Furtul unei natiuni
O carte care îmi dă impresia că vine ca o mănuşă pe creierul românului. V-o recomand si mă voi încadra şi eu în aceeaşi categorie a celor care au citit-o şi care se revoltă vorbind singuri prin casă. La un moment dat România e asemănată, ca şi mentalitate ca şi mod de manifestare, etc. cu Angola, iar faptul că suntem europeni e doar pe hârtie că în rest……..
Buna ziua,
Va recomand o lectura usoara de week-end-Hannes Stein-Enciclopedia lucrurilor care ma sacaie zilnic,mic tratat pentru intelectuali agasati.
Este o carte simpatica si relaxanta,plina de umor si onestitate!:)