Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec de acasă.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec de acasă.

Sunt o fata de 19 ani si părinții mei totdeauna mi-au făcut programul, m-au judecat si acum vor sa facă alegerea in domeniul relațiilor pentru mine.
Tata e plecat din tara, eu locuiesc cu mama si frații, care bineînțeles ca fac fiecare ce vor. Mama vorbește extrem de urat cu mine si este o femeie tare rea. Nu accept sa ma modeleze după voia ei.
Problema sunt insa banii. Urmează sa încep anul 2 de facultate, nu am un venit din cauza programului, si vreau sa plec. Sa îmi îngheț anul si sa merg cu prietenul meu, un om extraordinar pe care mama nu il vrea lângă mine, la munca pana reusesc sa ma tin sigura. Exista vreo metoda legala prin care pot sa ma oprească (sa declare fals ca am fost rapita/manipulata/etc)?
De asemenea, mi-e teama sa nu ma lovească. Au antecedente.
diannefr, utilizator
Sunteti majora domnisoara, plecati cand vreti si unde vreti.