Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

microintreprindere

Buna ziua ,
Var og sa-mi spuneti daca un SRL microintreprindere ( comert )poate functiona fara nici-un angajat , de activitatea firmei se ocupa patronul firmei .
Multumesc anticipat!
Da.

Chiar si Codul Fiscal prevede acest aspect:

ART. 51 - Cotele de impozitare

(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:

a) 1% pentru microîntreprinderile care au unul sau mai mulți salariați;

c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariați.
Ioan Petru Butariu, Contabil