Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriere plata facturi cablu tv
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriere plata facturi cablu tv

Buna seara. In mai 2014 am facut o cerere de reziliere a contractului de cablu tv,pe motiv ca ne mutam si la noua adresa compania respectiva nu avea infrastructura(acest aspect l-am aflat de la ei).Metionez ca acest motiv de reziliere era stipulat si in contract. Compania de cablu,pe langa faptul ca nu a reziliat contractul nu a vrut sa ne primeasca nici echipamentele inapoi,impreuna cu o tableta primita cu o luna inainte,la reinoirea contractului. Nu aveam intentia sa renuntam la serviciile lor,singurul motiv fiind acela ca in cartierul unde ne-am luat casa ei nu furnizau servicii.
La o saptamana de la depunerea cererii de reziliere ne-am mutat,compania continuand sa emita facturi la vechea adresa unde stateam in chirie. Dupa 3 luni,vazand ca nu reziliaza contractul am mers si am depus din nou o cerere prin care solicitam o rezolutie in scris a cererii noastre de reziliere.Am reusit atunci sa returnam o parte din echipament,insa tableta respectiva,desi era in cutie sigilata,deoarece am aflat ca ne mutam si vroiam sa o returnam,nu au vrut sa ne-o primeasca solicitandu-ne o suma de bani pentru ea,mult peste pretul pietei la data respectiva. In total au fost emise 3 facturi dupa data depunerii cererii de reziliere,facturi pe care nu le-am platit.
Astazi insa,am fost anuntati de catre mama sotului ca a primit un dosar de la judecatorie prin care ni se cere suma de 1800ron. Au trecut 3 ani si 4 luni de la ultima factura platita la ei,pot sa ne actioneze in instanta dupa aceasta perioada in care nu am platit nimic din ce a fost cerut abuziv(cele 3 luni si pretul tabletei)?Oare nu s-au prescris aceste sume. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ca ma simt furata,mai ales ca am incercat sa rezolv amiabil aceasta problema acum 3 ani
Va rog frumos,daca poate cineva sa imi raspunda,am tot studiat aceasta problema,ultima factura emisa a fost in data de 31.07.2014,eu in 06.07.2014 facand o sesizare la ANPC ca operatorul de cablu refuza sa rezilieze contractul si continua sa emita facturi.Dupa aceasta factura nu s-a mai emis nimic,Insa mi-am amintit zilele asta de cand am aflat de judecata,ca aveam un cont unde imi puteam vedea facturile si am intrat in acel cont si am vazut ca a fost emisa o noua factura in data de 6.04.2015,la 9 luni de la incetarea contractului,cu un sold precedent reprezentand cele 3 facturi si o diferenta de plata reprezentand valoarea tabletei care au refuzat sa o primeasca cu un an in urma.Intrebarile mele ar fi:
1-pot emite facturi la 9 luni dupa incetarea contractului?Se considera factura pt prestari servicii sau factura pt recuperarea datoriei?
2-referitor la prescrierea datoriei,cei 3 ani se calculeaza de la:
-ultima factura platita
-ultima factura emisa,cea inainte de incetarea contractului(31.07.2014)
-ultima factura emisa dupa 9 luni de la incetarea contractului(06.04.2015)?
Va rog din suflet sa ma ajutati,nu mai am liniste pana nu rezolv situatia!