Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încadrare în muncă: calificat sau necalificat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încadrare în muncă: calificat sau necalificat?

Daca eu am calificare (diploma de la cursuri de specializare, atestate de Ministerul Muncii) pentru postul de croitor si vreau sa ma angajez pe acest post la o firma, firma are dreptul sa ma angajeze ca muncitor necalificat?
Si daca da, de ce credeti ca ar face asta?
Buna ziua,
Daca stiti meserie va va angaja calificat.
Daca aveti doar diploma si nu stiti meserie va va angaja necalificat ca sa va invete meserie.
Nu conteaza ce diplome aveti ci cata meserie stiti la proba de lucru.
Un alt motiv este salariul.
Daca este vorba despre in post de croitor, atucni nu are cum sa va angajaeze ca si muncitor necalificat pe in astfel de post.
Stiu meserie pentru ca am lucrat in domeniu mai bine de 10 ani. Calificarea o am doar de 5 ani, insa. Dar mi s-a spus direct, in fata, ca indiferent daca am sau nu calificare, 'momentan va angajam ca necalificat'.
Este legala o astfel de angajare?
Am auzit ca pentru un necalificat, chiar daca lucreaza norma intreaga, angajatorul nu e obligat sa ii ofere salariul minim pe economie, este adevarat?

1. Chiar daca aveti calificare, daca semnati c.i.m. pe functie de muncitor necalificat atunci este corecta o astfel de angajare.

2. Este obligatorie acordarea salariului minim brut pe economie indiferent de functia prevăzută in contractul individual de muncă.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Am inteles, va multumesc amandurora pentru raspunsuri.
O zi buna sa aveti!