Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executorii bancari functioneaza in mod legal ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executorii bancari functioneaza in mod legal ?

Corpul executorilor bancari a fost infiintat prin Legea 58/1998 art.88 (numerotarea initiala). Se spune acolo ca acestia functioneaza in baza Legii 58/1998 si a Statutului aprobat de catre Ministerul Justitiei prin Ordin al ministrului.
Pe pagina oficiala a Ministerului Justitiei apare ca Statutul a fost aprobat prin ordinul Ministrului 2628/08.11.1999. La art.1 din Statut, se mentioneaza ca acesta este adoptat in temeiul art.88 dinLegea 58/1998.

Legea 58/1998 a fost abrogata prin OUG 99/2006 (art.422 alin.1 litera a). De asemenea, tot aici, la art.418 se arata ca bancile pot infiinta corpuri ale executorilor bancari care vor functiona in baza OUG 99/2006 si a Statutului aprobat prin Ordin al Ministrului Justitiei.
NU s-a mai emis un astfel de ordin si NU s-a adoptat un nou statut in baza OUG 99/2006.
Eu consider ca Statutul adoptat in baza legii 58/1998 este caduc iar executorii bancari nu au un cadru legal in acest moment.
Ce parere aveti?
Este evident ca nu au un cadru legal de functionare pentru executari sile, ei sunt simpli angahati ai bancii care fac demersur5i pentru recuperaera debitelor
Buna intrebare ! :stunned:
Ati facut ceva in acest sens?