Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract valabil?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract valabil?

Buna. Am o nelamurire cu privire la contractul meu de munca. Am semnat acest contract iar dupa aceea mi s-a spus ca exemplarul care va ramane la mine il voi primii dupa ce semneaza directorul companiei... Lucrul care nu s-a mai intamplt. Nu am mai primit acel exemplar de cateva saptamani. Ce pot face in cazul acesta? Cand am intrebat mi s-a raspuns ca nu este in zona, sau nu are timp, sau e intr-o sedinta sau ca sunt prea insistenta... :(
RodicaGav, utilizator
Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.