avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract valabil?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract valabil?

Buna. Am o nelamurire cu privire la contractul meu de munca. Am semnat acest contract iar dupa aceea mi s-a spus ca exemplarul care va ramane la mine il voi primii dupa ce semneaza directorul companiei... Lucrul care nu s-a mai intamplt. Nu am mai primit acel exemplar de cateva saptamani. Ce pot face in cazul acesta? Cand am intrebat mi s-a raspuns ca nu este in zona, sau nu are timp, sau e intr-o sedinta sau ca sunt prea insistenta... :(
Ultima modificare: Duminică, 24 Septembrie 2017
RodicaGav, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:09, 24 Septembrie 2017
Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim perioada determinata pesticid pesticid Buna seara, Am incheiat CIM pe trei luni ( vorba vine... deoarece inca nu l-am vazut, pe el, pe contract ) De cate ori are voie o societate , in mod ... (vezi toată discuția)
Contract de munca in 2 exemplare ContSters292683 ContSters292683 Buna seara! As dori sa va intreb in ce moment se inmaneaza angajatului un exemplar din contractul de munca semnat de el? Dupa momentul semnarii este ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca user123456 user123456 M-am angajat in 29 mai la o firma, am dus toate actele necesare, dar nu am semnat nici un contract de munca. De la firma mi se spune ca am un contract pe ... (vezi toată discuția)