Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum pot depune acte reinnoire C.I. fara proprietar ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum pot depune acte reinnoire C.I. fara proprietar prezent fizic?

Salutare,

C.I.-ul imi expira in curand iar domiciliul este intr-un imobil al carui proprietar este parintele meu. Pentru reinnoirea cartii de identitate proprietarul imobilului trebuie sa vina fizic la biroul de evidenta a persoanelor si sa semneze pentru luarea in spatiu. Problema mea: parintele nu se poate deplasa pentru a face asta, asa ca as vrea sa stiu ce solutii juridice am. Se poate face o imputernicire notariala strict pentru a folosi la dobandirea C.I.?
Mentionez ca parintele nu este in afara tarii, pur si simplu nu poate ajunge in orasul de domiciliu pana la expirarea buletinului.
Trebuie sa existe o modalitate juridica, ma gandesc, de a putea face asta si fara prezenta fizica a proprietarului, va rog sa ma ajutati cu o solutie.
Multumesc!
Anexa la H.G. nr. 295/2021:
Articolul 50(1) La solicitarea instituțiilor sau a persoanelor interesate, S.P.C.L.E.P., în colaborare cu autoritățile administrației publice locale, participă la organizarea unor activități în teren, de preluare a cererii, a documentelor și informațiilor necesare eliberării actelor de identitate și dovezilor de reședință, folosind echipamentele din dotare, pentru persoanele:
a) netransportabile sau internate în unități sanitare ori în unități de ocrotire socială;
b) reținute, arestate ori care execută pedepse privative de libertate;
c) care locuiesc în localități izolate sau aflate la distanțe mari de serviciul public comunitar de evidență a persoanelor.

Deci, teoretic, aveţi posibilitatea să solicitaţi deplasarea unui funcţionar de la evidenţa persoanelor în vederea preluării cererii prezentând în susţinere o dovadă.
Articolul citat mai sus se refera la situația în care solicitantul este persoana nedeplasabila. Dacă proprietarul nu se poate deplasa, din motive de sănătate, poate da declarația în fata polițistului de proximitate (gratuit, cu o dovadă de la medic ca e nedeplasabil) sau în fata unui notar.
Dacă nu poate veni din alte motive, notar sau ambasadă, dacă nu e în țară.
În situatia în care gazduitorul nu se poate prezenta, declaratia poate fi data la notarul public, la misiunea diplomatica sau oficiul consular al României din strainatate ori în prezenta politistului de la postul de politie, pentru mediu rural.