Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Icc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Icc

Bună ziua. Am o întrebare. .. Cum se procedează cu indemnizatia de crestere copil cazul în care plec temporar cu soțul si fetița în străinătate? Menționez ca eu nu am sa lucrez,doar soțul. Continua indemnizatia în tara sau se suspenda pe perioada în care nu sunt în țară? Mulțumesc!
Plata indemnizatiei se suspenda pe perioada cat nu mai locuiti in Romania.

OUG 111/2010
art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
.......

art.16
(2) Plata indemnizaţiei prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) şi art. 9 alin. (5) şi (6) se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
....
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Perioada in care nu sunteti in tara se suspenda indemnizatia de ingrijire copil.