Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului

Buna Seara,sunt insarcinata si doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatie crestere copil in conditiile in care am avut concediu fara plata in ultimele 6 luni.mentionez ca anterior celor 6 luni de fara plata am lucrat cu acte in regula.pe 11 octombrie se termina perioada de fara plata si ma voi intoarce la acelasi loc de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Beneficiati de indemnizatie pentru crestere copil.

OUG 111/2010:
Articolul 2
(1) Persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.
multumesc.