Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda circulație
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda circulație

Buna ziua,

Am un amic care de ceva timp este in categoria somer neindemnizat, veniturile lui sunt f mici sub 500 lei lunar.
Are o masina veche cu care mai face mici comisioane sau deplasari pentru cunostinte gen cumparaturi sau mici deplasari.
Recent sambata 24 sept 2017 se deplasa de la Apaca spre Grozavesti, era mai liber drumul decat de obicei, a depasit o masina si in coborare (soseaua coboara, este in panta) a atins viteza 83 km pe ora.
Un radar amplasat strategic in zona si un politist la ceva distanta de radar l-au oprit si i a ars o amenda de fix 435 lei.

1) Acesta amenda depaseste cu mult posibilitatile lui lunare de venituri.
2) Mi se ca atitudinea asta de a ascunde radarul si felul in care se ascund politistii este o atitudine care nu le face cinste deloc.

Ce il sfatuiti pe amicul meu sa conteste amenda in instanta?
Daca o plateste cel tarziu marti 27 sept este 435 lei altfel este 870 lei.

Cum poate fi asa mult o amenda de circulatie in o sosea care coboara in panta?
Mi se pare f dubios.

Ce parere aveti stimati justitiabili ?
E vreo sansa sa fie contestata in instanta?
Nu conteaza veniturile omului ?
Trebuie sa renunte la masina pt o amenda?

Sa ceara inlocuirea amenzii cu avertismentul in instanta.