avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda circulație
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda circulație

Buna ziua,

Am un amic care de ceva timp este in categoria somer neindemnizat, veniturile lui sunt f mici sub 500 lei lunar.
Are o masina veche cu care mai face mici comisioane sau deplasari pentru cunostinte gen cumparaturi sau mici deplasari.
Recent sambata 24 sept 2017 se deplasa de la Apaca spre Grozavesti, era mai liber drumul decat de obicei, a depasit o masina si in coborare (soseaua coboara, este in panta) a atins viteza 83 km pe ora.
Un radar amplasat strategic in zona si un politist la ceva distanta de radar l-au oprit si i a ars o amenda de fix 435 lei.

1) Acesta amenda depaseste cu mult posibilitatile lui lunare de venituri.
2) Mi se ca atitudinea asta de a ascunde radarul si felul in care se ascund politistii este o atitudine care nu le face cinste deloc.

Ce il sfatuiti pe amicul meu sa conteste amenda in instanta?
Daca o plateste cel tarziu marti 27 sept este 435 lei altfel este 870 lei.

Cum poate fi asa mult o amenda de circulatie in o sosea care coboara in panta?
Mi se pare f dubios.

Ce parere aveti stimati justitiabili ?
E vreo sansa sa fie contestata in instanta?
Nu conteaza veniturile omului ?
Trebuie sa renunte la masina pt o amenda?

Cel mai recent răspuns: Sebastian Simon , Avocat 00:35, 26 Septembrie 2017
Sa ceara inlocuirea amenzii cu avertismentul in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda bec ars+ geam crapat Bulimar Dragos Bulimar Dragos Am fost oprit de un politist in localitatea Mizil pe timp de zi. Motivul invocat a fost bec ars si numar acoperit de zapada, dar si parbriz crapat. I-am ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala respinsa, hotarare irevocabila. o mai pot ataca? valeriandinu valeriandinu Am fost inregistrat de radarul politiei, cu viteza peste cea legala, la intrarea intr-o localitate, dupa coborarea unei pante si efectuarea unei depasiri ... (vezi toată discuția)
Amenda radar noaptea in bucuresti leorot leorot Buna ziua, aseara am fost surprins de radar cand coboram de pe Podul Grant, mergand catre Arcul de Triumf. Eram in spatele unei alte masini, la distanta ... (vezi toată discuția)