Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire dupa o verisoara de grad 1
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire dupa o verisoara de grad 1

O verisoara de gradul 1(parintii erau frati-decedati) moare si lasa mostenire prin testament altei verisoare de grad 2 si unui necunoscut( care a mai ingrijit-o in ultimul an de viata) totul( 2 apartamente,bani,dosar ANRP). Eu ca verisor de gradul 1 am drept la ceva sau nu,desi nu am fost mentionat in testament? In februarie de face anul de cand a murit. Multumesc!
Din păcate, nu. Verii primari nu sunt moștenitori rezervatari. Iar în lipsa moștenitorilor rezervatari, testatorul este liber să lase prin testament întreaga sa avere oricui dorește. Nu veți putea obține reducțiunea testamentului.
romascanu, moderator