Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redeschiderea urmaririi penale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Redeschiderea urmaririi penale

Procurorul ierarhic superior poate dispune redeschiderea urmaririi penale conform art. 335 CPP in cazul unei Ordonante de netrimitere in judecata care a fost confirmata de judecatorul de camera preliminara conform art.341 CPP ?
Va multumesc.
Din descrierea dvs deduc ca este vorba de o solutie de renuntare la UP.
In aceasta situatie, doar in cazul in care constată că suspectul sau inculpatul nu şi-a îndeplinit cu rea-credinţă obligaţiile stabilite conform art. 318 alin. (6), procurorul de caz revocă ordonanţa şi dispune redeschiderea urmăririi penale.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Este vorba de o solutie de casarere, iar plangerea facuta impotriva ei a fost respinsa de instanta.
Procurorul ierarhic superior poate dispune redeschiderea urmaririi penale in acest caz conform art. 335 CPP ?
Am inteles acum. Judecatorul a respins plangerea ca nefondata si a mentinut solutia.
Doar daca procurorul constata ca au apărut fapte sau împrejurări noi din care rezultă că a dispărut împrejurarea pe care se întemeia clasarea se mai poate dispune redeschiderea.
Temeiul este art. 335 alin. 2 c.p.p si ordonanta ar trebui sa o dispuna procurorul de caz.
Vedeti raspunsul meu de pe www.avocatnet.ro/forum/discu...