avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redeschiderea urmaririi penale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Redeschiderea urmaririi penale

Procurorul ierarhic superior poate dispune redeschiderea urmaririi penale conform art. 335 CPP in cazul unei Ordonante de netrimitere in judecata care a fost confirmata de judecatorul de camera preliminara conform art.341 CPP ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 02:49, 24 Octombrie 2017
Din descrierea dvs deduc ca este vorba de o solutie de renuntare la UP.
In aceasta situatie, doar in cazul in care constată că suspectul sau inculpatul nu şi-a îndeplinit cu rea-credinţă obligaţiile stabilite conform art. 318 alin. (6), procurorul de caz revocă ordonanţa şi dispune redeschiderea urmăririi penale.
Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Este vorba de o solutie de casarere, iar plangerea facuta impotriva ei a fost respinsa de instanta.
Procurorul ierarhic superior poate dispune redeschiderea urmaririi penale in acest caz conform art. 335 CPP ?
Am inteles acum. Judecatorul a respins plangerea ca nefondata si a mentinut solutia.
Doar daca procurorul constata ca au apărut fapte sau împrejurări noi din care rezultă că a dispărut împrejurarea pe care se întemeia clasarea se mai poate dispune redeschiderea.
Temeiul este art. 335 alin. 2 c.p.p si ordonanta ar trebui sa o dispuna procurorul de caz.
Vedeti raspunsul meu de pe www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redeschidere proces penal rrocambole rrocambole Am citit in presa despre redeschiderea dosarului mineriadelor. In ce conditii se poate redeschide un dosar penal si in baza carui articol de lege? (vezi toată discuția)
Redeschidere urmărire penală Just-drept Just-drept Am avut un proces nedrept. Procurorul a propus confirmare renuntare urmarire penală (art 318 cpp), iar judecatorul a admis confirmarea la RUP. Sunt ... (vezi toată discuția)