avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in cartea de munca

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti(confirmati) daca perioada de somaj (de acum 14 ani) si stagiul militar se trec in cartea de munca ,pt vechime.
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:08, 5 Octombrie 2009
Ambele reprezinta vechime in munca.
Dar aceste perioade de vechime sunt luate in considerare numai la pensie.
Nu se considera la calcularea sporului de vechime.
1.Si somajul si stagiul militar sunt perioade asimilate stagiului de cotizare pentru pensie.
2. Stagiul militar se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
multumesc ;
insa pe ce baza se iau in calcul ?se trec in cartea de munca?se vor aduce documente din care sa rezulte statutul de fost somer? si livretul militar cand se va ajunge la varsta de pensionare?
1. Livretul militar se depune in original si copie la dosarul de pensionare.
2. Mergeti la AJOFM si cereti adeverinta pentru perioada cat ati fost somer indemnizat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiul militar obligatoriu este considerat vechime in munca? laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 Am efectuat stagiul militar obligatoriu timp de un an in perioada 1997-1998.Va rog sa-mi spuneti daca el,este considerat vechime in munca.Se ia in calcul doar ... (vezi toată discuția)
Aplicare coeficient spor vechime luând in considerare studiile superioare si serviciul militar pt pensie limita de virsta 1dragon6 1dragon6 Am urmat la zi institutul politehnic Bucuresti intre 1977 si 1982 (cinci ani ingineri zi), si la un an dupa ce am inceput sa lucrez am efectuat stagiul militar ... (vezi toată discuția)
Perioada de somaj si cea de stagiu militar reprezinta vechime in munca? Raluca C Raluca C O intrebare am si eu ca m-am tot contrazis cu colegii: stagiul militar este considerat vechime in munca la calcularea sporului de vechime?dar somajul, este ... (vezi toată discuția)