Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in cartea de munca

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti(confirmati) daca perioada de somaj (de acum 14 ani) si stagiul militar se trec in cartea de munca ,pt vechime.
va multumesc.
Ambele reprezinta vechime in munca.
Dar aceste perioade de vechime sunt luate in considerare numai la pensie.
Nu se considera la calcularea sporului de vechime.
1.Si somajul si stagiul militar sunt perioade asimilate stagiului de cotizare pentru pensie.
2. Stagiul militar se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
multumesc ;
insa pe ce baza se iau in calcul ?se trec in cartea de munca?se vor aduce documente din care sa rezulte statutul de fost somer? si livretul militar cand se va ajunge la varsta de pensionare?
1. Livretul militar se depune in original si copie la dosarul de pensionare.
2. Mergeti la AJOFM si cereti adeverinta pentru perioada cat ati fost somer indemnizat.