Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubunaj, coproprietate, succesiune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubunaj, coproprietate, succesiune

Am un caz destul de dificil, as vrea să ştiu opinia altora
Persona A şi B concubinează începînd cu 1960, în 1970 construesc o casă, care este înregistrată după persoana B. În 2003 a decedat persoana B, persoana A întră efectiv în posesia averii succesorale fără aşi perfecta actele din motivul că nu poate dovedi relaţia de rudenie. În 2005 a decedat persoana A, rudele căreea pînă în prezent îngrijesc de proprietatea dată fără a perfecta la fel actele succesorale. Cine poate propune soluţia ,cum pot dovedi rudele personaei A, ca pot pretinde la succesiunea casei
Vă mulţumesc mult
A proba rudenia NU este o problema.Aceasta se face cu acte de stare civila.Problema va fi a stabili contributia lui A si a lui B la dobandirea imobilului .Deci inainte de toate,persoanele interesate vor solicita instantei stabilirea cotelor de contributie,implicit a cotei de proprietate.Cota lui A va reveni rudelor acestuia iar rudele lui B il vor mosteni pe B..Daca din relatiile de concubinaj a rezultat un copil(recunoscut de tata) acesta culege intreaga mostenire.In caz contrar,devolutuinea va avea loc asa cum am aratat mai sus.Desigur pot apare mai multe probleme*most.testamentari,succesiune vacanta,etc)dar fata de informatia primita acesta este raspunsul.