Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Citație de divorț. Ce se întâmplă dacă nu depun ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Citație de divorț. Ce se întâmplă dacă nu depun întâmpinare sau dacă soțul se răzgândește?

Tocmai am primit o citatie de divort de la sotul meu. Mentionez ca avem 2 copii de 6 si 8 ani. In momentul de fata locuim in casa soacrei mele. Eu nu sunt de acord cu acest divort si doresc sa stiu cum pot veni in intampinarea acestei citatii legal , in termen de 25 zile ? Daca nu raspund acestei citatii ce se poate intampla? Sotul , daca se razgandeste , mai poate sa renunte la acest proces de divort , chiar daca a inaintat deja citatia? Care sunt procedurile legale pe care ar trebui sa le urmez, pentru a evita acest proces?
Admin, administrator
Din păcate nu va puteți opune unei astfel de acțiuni.
Puteți să nu fiți de acord cu și să vă formulati apărarea așa cum vă pricepeti.
Soțul poate renunța la acțiune dacă dorește.
Va puteti impaca in timpul procesului.

Daca el se judeca aiurea si pierde procesul veti ramane casatoriti.
Vorbiti cu un avocat.
Daca sotul se razgandeste, va impacati sau nu se prezinta, ramaneti casatoriti. Rata acestora insa e mica. Pentru cazul cand asta nu se intampla, trebuie sa va aparati interesele.