Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor doctorat pt jumatate de norma - noua lege
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor doctorat pt jumatate de norma - noua lege

Buna ziua,
conform noii legi a salarizarii sporul de doctorat se acorda ca suma fixa, iar nu procent din salariu, aceasta fiind jumatate din salariul minim pe economie. Intrebarea mea este daca in cazul unui contract de munca cu jumatate de norma sporul de doctorat este legal sa fie injumatatit (adica 25% din salariul minim pe economie). El nefiind corelat cu numarul de zile de lucru, asa cum sunt bonurile de masa, nu ar trebui mai degraba sa functioneze la fel ca zilele de concediu (pe care le primesc integral, iar nu jumatate)?
Multumesc,
Aura P.
1. Art. 106. C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

2. Legea 153/2017
Art. 14. - Drepturi salariale pentru deținerea titlului științific de doctor
(1) Personalul care deține titlul științific de doctor beneficiază de o indemnizație lunară pentru titlul științific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul.
Cuantumul salarial al acestei indemnizații nu se ia în calcul la determinarea limitei sporurilor, compensațiilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor prevăzută la art. 25.

3. Asadar, timpul partial de munca stipulat in contractul individual de munca nu influenteaza acordarea sporului pentru detinerea titlului stiintific de doctor.
Cornel Vasile, Consilier juridic