Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Este aprobat pragul de scutire TVA 300.000?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Este aprobat pragul de scutire TVA 300.000?

ADOPTĂ PREZENTA DECIZIE:
Articolul 1
Prin derogare de la articolul 287 alineatul (18) din Directiva 2006/112/CE, România este autorizată să acorde o scutire de la plata TVA persoanelor impozabile a căror cifră de afaceri anuală este egală cu cel mult echivalentul în monedă națională a 88 500 EUR la cursul de schimb din ziua aderării sale.
Articolul 2
Prezenta decizie se aplică de la 1 ianuarie 2018 până la 31 decembrie 2020 sau până la data intrării în vigoare a unei directive de modificare a dispozițiilor articolelor 281-294 din Directiva 2006/112/CE, dacă această dată este anterioară.
Articolul 3
Prezenta decizie se adresează României.
Adoptată la Bruxelles,
Pentru Consiliu,
Președintele
[ link extern ]
MOFmotivesafiicool, utilizator