Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de agentie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de agentie

Buna ziua!
In cazul contractului de agentie, agentul poate emite factura pentru produsele comitentului? Ex : Agentul trebuie sa vanda catre terti produsele comitentului, iar agentul sa emita el factura catre terti, urmand ca toata raspunderea fata de terti, de fapt sa apartina comintetului. Din pretul incasat de agent (pentru care a emis factura) isi retine comisionul si restul trimite catre comisionar. Este ok varinata asta? Multumesc!
BiancaTudose, utilizator