Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi-a fost anulat permisul dar am condus în continuare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi-a fost anulat permisul dar am condus în continuare până am fost prins de poliție și mi s-a făcut dosar penal. Când îmi voi putea redobândi dreptul de a conduce?

buna ziua . am avut permisu suspendat pentru alcoolo de fapt prin hotarare judecatoresca anulat am avut dreptu de a da examen de redobandire dar nu am dat eu am continuat sa merg la munca ca sofer pe camion am fost oprit de catre organele de politie si au depstat ca nu am permins si ca in urma cu 2 ani permisu anulat. ce poate sa mi se intample acum a trecut deja 1 am primit o instintare pentru dosar penal cum asi putea sa termin mai repede am nevoie de permis... nu stiu cum asi putea sa fac redobandire din nou
Admin, administrator
In primul rand ati savarsit infractiunea de la art 335 NCP Conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
In al doilea rand, daca redobanditi permisul, inainte de pronuntarea unei hotarari definitive, si ulterior sunteti condamnat pentru fapta de mai sus, permisul o sa fie din nou anulat.
Avand in vedere ca sunteti recidivist, sansele sa nu se pronunte o condamnarea sunt foarte mici
AvTudor_com, utilizator
Dar pentru prima fapta am fost condamnat .la 1 si 4 luni de inchisoare cu suspendare si control judiciar timp de doi ani si am terminat inainte sa mi se intample a doua va multumesc
cand a ramas definitiva hotararea, care a fost termenul de supraveghere si cand ati fost prins?
La 2 luni dupa ce am terminat de semnat dar macar cum asi putea sa imi aflu mai repede verdictu .va multumesc
Ca sa primiti mai repede o solutie trebuie sa va prezentati de fiecare data cand sunteti chemat si sa recunoasteti faptele..
Din cate inteleg nu a intervenit reabilitarea, deci fapta a fost savarsita in stare de recidiva.
in acest caz limitele de pedeapsa sunt intre un an si sase luni - 7 ani si sase luni.
Situatia o sa se agraveze daca organele de urmarire penala extind cercetarile si cheama la audieri reprezentantii societatii/societatilor unde ati lucrat ca sofer in toata aceasta perioada.