Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema prelungire dovada Sector 1
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema prelungire dovada Sector 1

Buna ziua. In urma cu un an am avut un accident auto soldat cu decesul unei persoane, persoana in cauza a fost de vina, fapt demonstrat de expertiza tehnica. La doua luni dupa accident am depus la politie la Udriste cerere de prelungire. Am asteptat patru luni, timp in care nu am primit nici un raspuns. Am depus cerere direct la procuratura si in doua saptamani am primit acasa hartie cu acordul de prelungire de la procuror. Imediat dupa am depus din nou cerere de prelungire tot la procuratura dar pentru urmatoarea luna nu am mai primit raspuns nici acasa nici la Udriste. Intre timp am mai depus inca doua cereri de prelungire tot la procuratura si nu am primit un raspuns. Mentionez ca dosarul inca se afla la Politia Capitalei. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat.
pai asta e PROBLEMA...
am sunat acum 2 zile la parchet si am intrebat de programul procurorului care se ocupa de dosarul in care sunt implicat in speranta ca voi fi primit in audienta ocazie cu care sa dau si declaratia pentru procuratura...
mi-au spus ca trebuie sa fac cerere sa ma primeasca...
azi dau tel sa intre daca au un fax sa trimit cererea de primire in audienta si...'cum sa va vedeti cu procurorul?!? asteptati pana va trimite el acasa citatie sau cel mult ii trimiteti o cerere in care sa ii spuneti ce vreti, dar nu va puteti vedea cu el'
offf, ce tara, ce sistem... ma gandesc serios sa plec din tara asta in care aproape toti functionarii platiti din bani publici isi bat joc de oameni...

NU INTELEG...cazul meu: ating o persoana (o dezechilibrez mai mult) cei drept pe trecerea dar 90% pe rosu pt ea... are un cucui... o duc la spital sa fim siguri ca nu e cine stie ce... ii fac raiografie si ecografie...rezultat un simplu cucui... ii dau drumul sa plece dupa 2 ore... doamna respectiva nu depune plangere... politia trimite catre parchet NUP... eu depun in acest timp 2 cereri de prelungire a dovezii... ambele respinse... alti care produc accidente grave primesc din luna in luna prelungirea dovezii (dar legal ... asa cum ar fi fost si pt mine)...
acum stau si astept cine stie cate luni (au trecut deja 2) sa ma cheme procurorul... ca de... eu de buna voie nu pot da o declaratie (cine sunt eu?!)... apoi parca vad ca imi mai da si politia 3 luni de suspendare... asa se vor face cel putin 6 luni in care eu platesc leasing, revizie, asigurari...
ce tara...
OARE NU SE POATE GRABI IN NICI UN FEL SITUATIILE ASTEA?
Nu se poate contesta decizia procurorilor?
eu nu inteleg de ce toate astea se intimpla doar la sectorul 1. aici in lege cred ca au omis faza cu prezumtia de nevinovatie... ca sa nu mai spun ca atita timp cit nu prelungesc dovada este ca si cum tu esti vinovat si deja iti ispasesti pedeapsa... poate gindim noi gresit... sau ...#-o