avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nelamurire avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nelamurire avans

Buna ziua.
Lamuriti ma va rog cu urmatoarea situatie:
contrcat cu un furnizor, plata la termen.
platesc factura de avans 2000 lei.
imi trimite apoi factura de storno avans ( 2000 ) + factura de 10.000=marfa.
la scadenta facturii eu ii platesc 10000.
in mod normal, eu trebui sa scad cei 2000 si sa ii platesc doar 8000. nu??!!
acum mi am dat seama de situatie.. nu e problema, fiindca mai sunt alte facturi de achitat si se scade din ele.
problema ca eu nu stiu de ce am retinut ca oferta/ comanda era de 12.000 .
nelamurirea mea e asta: furnizorul trimite factura per total, si eu trebuia sa ii platesc diferenta ( 8000) ....sau el deja a scazut cei 2000 avans si factura e ok platita pe suma de 10000?



Cel mai recent răspuns: narcisa_narcisa , utilizator 14:59, 31 Octombrie 2017
daca v-a emis factura de storno avans trebuia sa va returneze si banii. a facut-o?
Nu. am scris mult in postare si nu m-am facut inteleasa.
am platit avansul. mi-a trimis factura de storno avans si factura cu produsele. eu am platit factura intreaga. avansul trebuia sa il scad eu din factura cu produsele si sa platesc diferenta? nu?
Dvs. trebuie sa va lamuriti daca marfa este de 12000 sau 10000. Daca valoarea e de 12000, normal era ca pe factura finala de 10.000 sa treaca cele 2 operatiuni (1.marfa 12.000, 2. storno avans 2000) si atunci aveati obligatia sa mai achitati 10.000).
Din cazul prezentat de dvs reiese ca valoare marfurilor este de 10.000 si furnizorul este obligat sa va returneze avansul conform facturii de storno.
Solicitati o fisa..
Am lamurit-o. Cei 2000 chiar erau achitati in plus. Dar i-am scazut din urmatoarea factura ce venea la scadenta. Asa ca am platit factura urmatoare cu -2000 cei achitati in plus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare d300 si d394 - facturi de retur LuceNera LuceNera Buna ziua si Hristos a inviat! Am si eu o problema in completarea D300 si D394 si sper sa ma lamuriti si pe mine. Sunt persoana fizica autorizata, ... (vezi toată discuția)
Am facut o factura de avans. eduard56463 eduard56463 salut, am un pfa si am citit ca daca am facut o factura de avans, cand o încasez pe cea finala trebuie sa ii dau storno la aceasta de avans, este adevarat? ... (vezi toată discuția)
Tva nelamuriri iuliana.jilavu iuliana.jilavu hello,nu ma pricep foarte tare la cont de aceea va rog sa ma lamuriti un pic... am marfa achizitionata de 10 000 lei,vanzari de 13 000 lei si cheltuieli de ... (vezi toată discuția)