Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor declaratia 390
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor declaratia 390

In situatia in care factura intracomunitara este emisa cu data de 22.07.2009 iar receptia bunurilor s-a facut in data de 04.08.2009.
Exemplu:In declaratia 300 la luna iulie 2009(taxarea inversa) am declarat baza 10 lei iar tva 2 lei(la cursul euro din data facturii adica 22.07.2009).
Cand s-a facut receptia a fost alt curs.
Intrebare: ce declar in decl.390 la baza impozabila(aceeasi suma ce am declarat-o in 300 la baza?)#-o#-o
Nu mai eram pe aceiasi 'unda'. Se inregistreaza in august si cursul de la data facturii(din iulie).NU apare dif. nici in 300 nici in 390.Doar in intrastat puteti avea dif. dar nu-i problema o mica diferenta.
soficu cristina a scris:

Nu mai eram pe aceiasi 'unda'. Se inregistreaza in august si cursul de la data facturii(din iulie).NU apare dif. nici in 300 nici in 390.Doar in intrastat puteti avea dif. dar nu-i problema o mica diferenta.

Deci ca si concluzie finala daca am inteles bine: in 390 trec exact ce am trecut in dec. 300 in iulie la baza(adica 10 lei) chiar daca in august cand am inregistrat receptia am alta suma la baza(adica 12 lei).
Multumesc pentru rabdare si astept o confirmare.:kissing:
Da. Dar trebuia sa faceti declaratia 300 in luna august.Se face inregistrarea in luna in care va intra marfa( nu in luna actulul).Doar cursul il luati de la data actului daca nu se depaseste 15 zile .Sunt niste cazuri explicate la achizitii cu diferentele de data , dar nu-mi aduc aminte acum documentatia.
soficu cristina a scris:

Da. Dar trebuia sa faceti declaratia 300 in luna august.Se face inregistrarea in luna in care va intra marfa( nu in luna actulul).Doar cursul il luati de la data actului daca nu se depaseste 15 zile .Sunt niste cazuri explicate la achizitii cu diferentele de data , dar nu-mi aduc aminte acum documentatia.

Am inteles.Problema este ca am inregistrat in iulie 4426=4427 si am declarat in decont la iulie iar 371=401 am inregistrat in august.Ce as mai putea face in cazul asta?Daca las asa ce implicatii are?
Deja nu mai inteleg nimic, atitea afirmatii si atitea modificari ale lor.
Cf art 135 alin 3 "prin exceptie exigibilitatea taxei intervine la data emiterii fact ...., daca aceasta este emisa inainte de cea de-a 15 zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator"

la pct 17 din Norme se precizeaza ca pt a evita neconcordanta intre ceea ce declaram noi in decl recapitulativa si ceea ce declara furnizorul in statul membru, momentul exigibilitatii a fost stabilit fie in a 15 zi lucratoare a lunii urmatoare, fie la data facturii.

Deci la data facturii, daca ea este emisa si primita. In ex dvoastra la iulie.
Referitor la notele contabile, si factura initiala trebuie sa o inregistrati cumva. Sa zicem 4091(461,...)=401 (concomitent 4426=4427). La primirea marfii 371= % 4091(461), 665 daca cursul este mai mare si %371, 765=4091(461)

Decl 390 este trimestriala, deci sumele din decontul tva 300 din iulie, aug, sept se trec "la leu" in decl 390. Influenteaza numai in lunile de margine ale trimestrelor.
t.simona, utilizator