Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire. Care este procedura de cedare a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire. Care este procedura de cedare a cotelor?

Tatal meu a decedat acum trei saptamani. A ramas mama si noi, patru frati. Vrem sa dezbatem mostenirea, trei dintre noi cedând partea noastra celui de-al patrulea frate si mamei. Am facut toate actele necesare deschiderii succesiunii si vrem sa le depunem la un notar. Intrebarea mea este daca e necesar sa ne prezentam toti la depunerea actelor (noi locuind in judete diferite) ? E suficient sa mergem toti, cu cei doi martori, doar la semnarea actelor, la final?
Admin, administrator
Este necesar sa fiti prezenti toti mostenitorii doar la dezbaterea sucesiunii si la primirea certificatelor de mostenitor.Oricum,aceste amanunte le discutati cu notarul la care se va dezbate succesiunea.
Multumesc.
Renuntarea dvs. (a celor trei frați) va profita doar celui de-al patrulea frate, nu și mamei. Sunteți siguri că este ceea ce vă doriți?
Întreb și eu ... Ca să nu vă scape fondul problemei, preocupați de distanță.
Da. Partea mamei ramane, iar a noastra, a celor trei, o cedam celui mai mic dintre frati.
Dați o declarație de renunțare și o trimiteți fratelui al patrulea atunci.