avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am dreptul la pensia sociala minima garantata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am dreptul la pensia sociala minima garantata?

Buna ziua si va multumesc anticipat pentru timpul acordat.As dori sa aflu si eu daca am dreptul la pensia sociala minima avind in vedere ca sunt incadrat la gradul de handicap accentuat din 01.07. 2012 cu o indemnizatie de 272 lei?
Ultima modificare: Marți, 10 Octombrie 2017
Ciprian767, utilizator
Cel mai recent răspuns: crazygygy , utilizator 05:52, 18 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce stagiu de cotizare(ani, luni si zile) aveti ?
Va multumesc pentru reactie.Raspunsul e aproximatix 3 ani de zile
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Condiția să beneficiați de pensie, este să aveți vârsta legală de 65 de ani, și stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Asta dacă v-ați referit la dreptul de pensie pentru limită de vârstă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
aveti drept sa depuneti dosar la comisa de expertiza a capacitati de munca de care apartineti si daca va incadrati cu boala sau bolile care le aveti atunci doctorul va emite un certificat de invalidiate de munca cu unul dintre cele 3 grade si astfel puteti beneficia si de pensie de invaliditate , care se poate cumula cu indemnizatia de handicap , multa sanatate
Multumesc mult, dar m am referit la pensia sociala minima de 520 lei

Alte discuții în legătură

Calcul pensie de invaliditate Basti Basti Buna ziua. Tatal meu are 61 de ani si 6 luni .Este pensionat pe caz de boala gradul 3 cu 34 de ani 11 luni cotizati. A platit o luna cotizare anul trecut ca ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie boala luci.brasoveanu luci.brasoveanu am incercat sa depun cerere pentru recalcularea pensiei de boala, dupa ce pensia minima a devenit 640 lei, dar d-na de la ghiseul respectiv din cadrul ... (vezi toată discuția)
Pensie civila refuzata - zero puncte Cristianc1 Cristianc1 Buna ziua. Tatal meu este pensionar militar. A lucrat si in civilie inainte si dupa perioada militara, 14 ani si 6 luni in total in civilie. Implinind recent ... (vezi toată discuția)