Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am dreptul la pensia sociala minima garantata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am dreptul la pensia sociala minima garantata?

Buna ziua si va multumesc anticipat pentru timpul acordat.As dori sa aflu si eu daca am dreptul la pensia sociala minima avind in vedere ca sunt incadrat la gradul de handicap accentuat din 01.07. 2012 cu o indemnizatie de 272 lei?
Ciprian767, utilizator
Ce stagiu de cotizare(ani, luni si zile) aveti ?
Va multumesc pentru reactie.Raspunsul e aproximatix 3 ani de zile
Condiția să beneficiați de pensie, este să aveți vârsta legală de 65 de ani, și stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Asta dacă v-ați referit la dreptul de pensie pentru limită de vârstă.
aveti drept sa depuneti dosar la comisa de expertiza a capacitati de munca de care apartineti si daca va incadrati cu boala sau bolile care le aveti atunci doctorul va emite un certificat de invalidiate de munca cu unul dintre cele 3 grade si astfel puteti beneficia si de pensie de invaliditate , care se poate cumula cu indemnizatia de handicap , multa sanatate
Multumesc mult, dar m am referit la pensia sociala minima de 520 lei