avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire din concediu crestere copil

Buna ziua . Sunt in concediu de crestere al copilului . Copilul implineste 2 ani pe 4 sept 2018 . Am ramas in CIC cu al doilea copil in continuarea CIC 1 . Tatal nu isi va lua cele 2 luni de paternitate ( cate o luna pentru fiecare copil ). Ar trebui sa ma intorc la munca in luna iunie 2018 pentru a beneficia de stimulent de insertie pana cand al doipea copil implineste 3 ani .
Am urmatoarele intrebari :
1. Ca sa beneficiez de stimulent de insertie trebuie sa ma intorc la vechiul loc de munca ?
2. Se poate inceta contractul de munca cu acordul partilor dupa revenirea din CIC si fara preaviz ?
3. Doresc sa imi infiintez propria firma pana in luna iunie 2018 cel tarziu (PFA sau srl cu asociat unic
) . Nu doresc sa ma reintorc la vechiul loc de munca . In acest caz cum as putea beneficia de stimulent de insertie ?
Astept raspunsurile dumneavostra . Sau daca au mai fost persoane in aceasta situatie . Multumesc ! O zi buna !
Ultima modificare: Joi, 12 Octombrie 2017
Ralexandra, utilizator

Alte discuții în legătură

Doua locuri de munca dupa cic Matei3003 Matei3003 Buna ziua! As dori sa stiu daca este posibila urmatoarea situatie: acum sunt in cic si as vrea sa beneficiez de stimulentul de insertie, dar doresc sa ma ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie după schimbarea locului de munca Luisa0609 Luisa0609 Bună ziua! Am o fetita născută pe 6 sept 2016 și în luna iunie anul curent as vrea sa încep serviciul, numai ca locul de munca pe care îl aveam pana sa ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie Luisa140884 Luisa140884 Buna ziua. Am o fetita care pe data de 6.sept 2018 implineste 2 ani si in luna mai pe 15 vreau sa reincep serviciul. Problema este ca nu vreau sa ma reintorc ... (vezi toată discuția)