Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire din concediu crestere copil

Buna ziua . Sunt in concediu de crestere al copilului . Copilul implineste 2 ani pe 4 sept 2018 . Am ramas in CIC cu al doilea copil in continuarea CIC 1 . Tatal nu isi va lua cele 2 luni de paternitate ( cate o luna pentru fiecare copil ). Ar trebui sa ma intorc la munca in luna iunie 2018 pentru a beneficia de stimulent de insertie pana cand al doipea copil implineste 3 ani .
Am urmatoarele intrebari :
1. Ca sa beneficiez de stimulent de insertie trebuie sa ma intorc la vechiul loc de munca ?
2. Se poate inceta contractul de munca cu acordul partilor dupa revenirea din CIC si fara preaviz ?
3. Doresc sa imi infiintez propria firma pana in luna iunie 2018 cel tarziu (PFA sau srl cu asociat unic
) . Nu doresc sa ma reintorc la vechiul loc de munca . In acest caz cum as putea beneficia de stimulent de insertie ?
Astept raspunsurile dumneavostra . Sau daca au mai fost persoane in aceasta situatie . Multumesc ! O zi buna !
Ralexandra, utilizator