avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren mai putin decat in acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren mai putin decat in acte

Buna ziua,
In 2009 am achizitionat, in Bucuresti, un imobil la curte, parte dintr-un duplex. Mentionez ca, la data respectiva, cealalta parte din duplex era deja vanduta, motiv pentru care am considerat vanzatorul de buna credinta. Mai mult, in duplexul alaturat locuia si acesta, fiind chiar constructorul celor doua imobile. La un an dupa achizitie (poate chiar si mai putin), m-am pomenit cu surpriza : vanzatorul mi-a soptit, vizibil fericit ca-mi face viata mai frumoasa, ca in partea din spate a casei as mai avea posibilitatea sa recuperez in jur de 10-15 mp de teren, ocupati abuziv de respectivul vecin. Si a inceput sa-mi povesteasca cum ca, in momentul in care a achizitionat terenul pentru constructia celor 2 duplex-uri, fostul proprietar incercase in instanta sa rezolve aceasta problema insa nu a reusit in totalitate, acel vecin retragandu-se doar de pe o parte din terenul ocupat. Evident, am ramas tablou si am inceput "cercetarile". Am luat legatura cu celalalt ocupant al duplex-ului in care locuiesc si acesta mi-a confirmat cele spuse de vanzator. Insa, intre cei doi s-a incheiat un "pact" intrucat vecinul meu mai avea de achitat un rest de bani pentru imobil. Suma de cateva mii de EUR (la "negru", evident) nu a mi fost platita si aici s-au incheiat socotelile.
Eu insa am ramas cu problema nerezolvata. Am continuat investigatiile si asa am ajuns sa aflu ca : terenul pe care au fost construite duplex-urile s-a aflat in litigiu. Instanta a dat castig de cauza proprietarilor de la acel moment insa cel care trebuia sa se retraga nu a facut-o decat la ordinul unui executor judecatoresc si nu in totalitate intrucat cei care castigasera nu au avut si autorizatie de demolare si, in drum, a stat un "gard" de 10 cm inaltime. Terenul a fost vandut asa (cu lipsa), s-a lotizat, cadastrat, intabulat, folosit pentru constructie si vandut. Am efectuat atunci si niste masuratori cadastrale care mi-au confirmat faptul ca hotarul proprietatii ar trebui sa se afle fix dincolo de gard, in curtea vecinului, lipsindu-mi cam 15 mp. Aceasta "hiba" nu am sesizat-o intrucat constructorul, inventiv, a repozitionat casa in teren, mutand-o cu jumatate de metru mai in fata, mascand lipsa din spatele casei, mizand si pe faptul ca e o curte mica (in acte 179 mp).
Ce pot face ? Cu ce actiune si impotriva cui sa ma indrept ? Mentionez ca in 2009, casa a fost achizitionata initial ca si sediu social pe firma tatalui meu, unic actionar, care a decedat in 2013, iar in 2011, eu si sotul meu am cumparat casa pe numele nostru, de pe firma. In toata aceasta perioada casa a fost locuita de noi si parintii mei.
Multumesc

Alte discuții în legătură

Delimitarea proprietati la o casa de tip duplex Anna38 Anna38 Buna ziua .Am cumparat o casa de tip duplex cu mult timp in urma ,la cumparare ni sa spus si aratat pana unde se intinde propietate mea si de unde incepe cea a ... (vezi toată discuția)
Sa cumparam o casa cu teren mai mare decat in cf? la ce riscuri ne supunem? utilizator002 utilizator002 Dorim sa cumparam o casa, parte din duplex. Ne-am inteles cu proprietarul la pret si l-am informat ca, inainte de a semn un ante-contract, vom vrea sa apelam ... (vezi toată discuția)
Teren mai mic decat in acte Girobek Girobek Buna ziua, am cumparat in urma cu 5 luni o casa situata intr-un duplex. Acum o saptamana am facut ceva masuratori si am observat ca suprafata terenului aferent ... (vezi toată discuția)