Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achiziție intracomunitară auto second hand - ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achiziție intracomunitară auto second hand - plătesc TVA, sau nu?

Doresc sa achizitionez un autoturism cu o vechime de 3 ani si 100.000km rulati, de la un dealer din DE. Factura o sa fie fara TVA.

Achizitia doresc sa o fac pe PFA-ul meu care e inregistrat in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare, dar nu si in scopuri de TVA pe teritoriul Romaniei.

La inmatricularea autovehiculului am inteles ca se cere acel certificat care atesta ca am platit sau ca nu datorez TVA pentru achizitia respectiva.

In cazul meu, avand in vedere ca masina este Second Hand, sunt obligat la plata TVA-ului catre statul roman ?

Multumesc.
Admin, administrator
Nu, daca furnizorul a aplicat regimul pt bunuri second-hand si aveti factura in care se mentioneaza ca s-a aplicat regimului special pentru intermediarii persoane impozabile, în sensul art. 313 și 326 din Directiva 112.

Cod Fiscal:

ART. 268 - Operațiuni impozabile
(8) Nu sunt considerate operațiuni impozabile în România:

c) achizițiile intracomunitare de bunuri second-hand, opere de artă, obiecte de colecție și de antichități, în sensul prevederilor art. 312 , atunci când vânzătorul este o persoană impozabilă revânzătoare, care acționează în această calitate, iar bunurile au fost taxate în statul membru de unde sunt furnizate, conform regimului special pentru intermediarii persoane impozabile, în sensul art. 313 și 326 din Directiva 112, sau vânzătorul este organizator de vânzări prin licitație publică, care acționează în această calitate, iar bunurile au fost taxate în statul membru furnizor, conform regimului special, în sensul art. 333 din Directiva 112;