Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce se poate face când cineva din afara familiei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce se poate face când cineva din afara familiei influențează negativ copilul?

Buna ziua!
Ce se poate face? Unui copil de 11 ani, o persoana il tot influenteaza negativ, la minciuna in familie, spionarea in familie a parintilor ca sa duca infirmatii a ceea ce fac in casa , la agresivitate si razvratire. Acea persoana care vine si contra-careaza educatia parintilor, care tulbura linistea familiei si mai alea educatia copilului, cum poate fi acuzata. Ce se poate face pentru a indeparta acea persoana care face rau copilului?
Admin, administrator
Cine este persoana si care sunt faptele concrete?
Ce dovezi exista?
Bunica paterna il invata sa se prefaca in fata tatalui ca este cuminte,ca apoi sa faca tot ce vrea,sa nu spuna ce face la scoala sa nu stie nimeni acasa nimic,decat bunica,facandu-l sa creada ca doar ea iu vrea binele si ca ei au secrete. De acasa sa ii spuna ei ce face tata,mama, ce au cumparat,unde,ce vorbesc.Intre timp,la scoala a devenit indolent,agresiv cu unii copii,invatatoarei ii raspunde cu nerusinare,minte cu nerusinare in privinta temelor (sterge aratand acasa ca nu are teme) deci are o tulburare de comportament de la o varsta prea mica (11 ani). Ba mai mult, bunica l-a invatat sa se prefaca in victima pt ca atunci toti ii vor acorda atentie, iar el reuseste sa se prefaca bine... Cum putem rezolva problema acestei femei care nu gandeste ca acest copil are un viitor in fata si nu trebuie asa sa fie educat? Chiar el ne-a picestit ca aceste lucruri l-a invatat bunica.
Va multumesc!
Cu respect!
ContSters443340, utilizator
si dvs cine sunteti ?
parintilor le e greu sa nu il mai lase la bunica ?
Incercati sa aveti o discutie cu doamna, cu calm, sa ii explicati ca ii face un rau copilului
Daca nu aveti cu cine.... limitati contactul copilului cu ea la niminum necesar. Adica paste, Craciun, si ziua doamnei, sesiuni de maxim 5 minute, cu supraveghetor,
De acord cu gi-jane2 nu mai merg la acea persoana.