Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Concluzii scrise sau răspuns la precizări în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Concluzii scrise sau răspuns la precizări în judecată fond?

Buna ziua tuturor.
Sunt intr-un proces cu o Asociatie de Proprietari-reclamant. Au avut loc doua termene pana acum.
Am depus intampinare in timp util, iar la primul termen i s-a pus in vedere Asociatiei sa depuna precizari cu privire la anumite aspecte invocate de mine in intampinare.
La al doilea termen judecatorul mi-a inmanat copie dupa precizarile Asociatiei si a dat al treilea termen peste o luna, timp in care sa iau la cunostinta acele precizari.
Intrebarea mea este: mai departe pot sa depun si eu precizari sau pot sa depun concluzii scrise ori vreun alt document prin care sa imi formulez raspunsul si sustinerile la precizarile Asociatiei-reclamant? Ar trebui sa le depun la registratura cu 3-5 zile inainte de al treilea termen sau le pot depune la proces?

Va multumesc tuturor pentru ajutor.
Admin, administrator
Puteti formula observatii scrise, eventual sustinute de documente anexate, la precizarile asociatiei de proprietari si sa le depuneti cu minim 5 zile inainte de termenul de judecata, la arhiva tribunalului pentru dosarul nr. ....
Puteti sa intitulati raspunsul respectiv cum doriti dvs precizari,note de sedinta,termenul de concluzii scrise este folosit in general atunci cand cauza ramane in pronuntare si partile doresc sa faca un rezumat al cauzei sau la concluziile orale puse pe fondul cauzei sa aduca anumite precizari.Important este ca acestea sa fie depuse cu cateva zile inainte de termen pt a putea sa fie studiate de catre judecator,sa fie clar formulate si sa aibe legatura cu cauza.Succes.