avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Emitere factura fara CNP catre cetateti europeni (nu ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Emitere factura fara CNP catre cetateti europeni (nu din Romania)

Am 2 neclaritati in emiterea unei facturi catre o persoana din uniunea europeana (UE):
1. nu posed CNP-ul persoanei. Pot sa emit factura doar cu adresa ei? Mentionez ca plata a fost facuta electronic (prin paypal) si banii sunt livrati ulterior de Paypal in contul firmei.

2. firma emitenta SRL din Romania e neplatitoare de TVA. Pot emite factura catre pesoana fizica fara TVA? Trebuie sa mai declar ceva suplimentar in acest sens?

Multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Pfa neplatitor tva - facturare servicii intracomunitare catre persoane fizice LTO LTO Buna ziua, Va rog din suflet sa ma ajutati cu aceasta speta. Sunt PFA neplatitor de TVA, cod CAEN 8552 - Invatamant in domeniul cultural (limbi straine, ... (vezi toată discuția)
Servicii electronice contaama contaama Buna ziua, Am si eu urmatoarea speta ( poate ma ajuta cineva cu cateva informatii #-o #-o:frantic: ca numai stiu cum sa interpretez) : O societate ... (vezi toată discuția)
Tva servicii electronice asanil asanil Buna ziua, Daca se poate sa ma ajutati si pe mine...o firma neplatitoare de TVA din Romania presteaza servicii electronice (servicii web) atat pentru ... (vezi toată discuția)