avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Excluderea unui asociat din srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Excluderea unui asociat din srl

Un SRL este format de 2 asociati din care unu are 89% din capital social si altu are 11% din capital social.
Administrator este o alta persoana fizica.
Care sunt conditii pentru a fi exclus asociatul care detine 11% din capital social ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. In conditiile legii nr. 31/1990
Art. 222

(1)Poate fi exclus din societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau cu răspundere limitată:

a)asociatul care, pus în întârziere, nu aduce aportul la care s-a obligat;
b)asociatul cu răspundere nelimitată în stare de faliment sau care a devenit legalmente incapabil;
c)asociatul cu răspundere nelimitată care se amestecă fără drept în administraţie ori contravine dispoziţiilor art. 80 şi 82;
d)asociatul administrator care comite fraudă în dauna societăţii sau se serveşte de semnătura socială sau de capitalul social în folosul lui sau al altora.
Excluderea se pronunta in instanta, prin hotarare judecatoreasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Excludere asociat andre_1973 andre_1973 Poate fi exclus un asociat dintr-o societate cu raspundere limitata ,care si-a confectionat o stampila falsa in numele societatii ? A semnat si stampilat(cu ... (vezi toată discuția)
Cum "scap" de asociatul meu? dara2 dara2 Cum as putea sa-l "dau afara" din societate pe asociatul meu cu parti egale in ritmul in care aporturile in firma au fost aduse numai de catre mine? Ipotetic ... (vezi toată discuția)
Asociat-administrator cu 50% hotaraste excluderea celuilalt asociat? danielaratcov danielaratcov Buna ziua,sunt asociat cu 50%,iar sotul meu este asociat-administrator cu 50% in acasta societate. Anul trecut mi-a spus sa nu mai merg la firma ca nu am ce ... (vezi toată discuția)