Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Excluderea unui asociat din srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Excluderea unui asociat din srl

Un SRL este format de 2 asociati din care unu are 89% din capital social si altu are 11% din capital social.
Administrator este o alta persoana fizica.
Care sunt conditii pentru a fi exclus asociatul care detine 11% din capital social ?
Buna ziua. In conditiile legii nr. 31/1990
Art. 222

(1)Poate fi exclus din societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau cu răspundere limitată:

a)asociatul care, pus în întârziere, nu aduce aportul la care s-a obligat;
b)asociatul cu răspundere nelimitată în stare de faliment sau care a devenit legalmente incapabil;
c)asociatul cu răspundere nelimitată care se amestecă fără drept în administraţie ori contravine dispoziţiilor art. 80 şi 82;
d)asociatul administrator care comite fraudă în dauna societăţii sau se serveşte de semnătura socială sau de capitalul social în folosul lui sau al altora.
Excluderea se pronunta in instanta, prin hotarare judecatoreasca.