Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am permisul suspendat 90 zile pentru alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am permisul suspendat 90 zile pentru alcool

Întrebare: e obligatoriu sa dau testare ca sa mi-l dea dupa ce expira perioada de suspendare ?
Admin, administrator
Examenul de testare se da pana expira periaoda de suspendare a carnetului (NU dupa expirare) si poate fi data ori de cate ori este posibil pana la trecerea testului.
Daca nu treceti totusi nu treceti testul sau daca nu va prezentati la testare, perioada de suspendare se prelungeste cu inca 30 zile.

OUG 195/002 Articolul 106 alin. (1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b) , sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Salut cum ai procedat pentru redobandire aia de suspendare ai fost sa o dai sau nu

a scris:

Întrebare: e obligatoriu sa dau testare ca sa mi-l dea dupa ce expira perioada de suspendare ?