Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandonare copil din afara căsătoriei. Cum poate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandonare copil din afara căsătoriei. Cum poate tatăl biologic să obțină autoritatea părintească?

fiul meu a facut un copil cu una care mai are 2 fete (cu care a plecat de la primul sot pur si simplu)copilul are aproape 3 luni si ni-la lasat si a plecat la maica-sa acolo unde are si fetele. a zis ca nu o intereseaza copilul caci ea are deja 2 fete.ei nu sunt casatoriti cu acte. copilul este pe numele tatalui unde are si domiciliul. ce posibilitati ar fi sa ramana copilul la noi unde avem conditii si stare materiala buna? mentionez ca fiul nostru il dorim din tot sufletul. va multumesc!
Buna seara
Fiul dumneavoastra va trebui sa se adreseze instantei si sa solicite sa se constate ca el este tatal minorului.
Dupa aceia va trebui sa solicite stabilirea domiciliului la tata.
pai cand au facut certificatul de nastere au declarat domiciliul copilului la tata
Kiritescu, e deja recunoscut de tata. Plus ca au declarat domiciliul copilului la tata ( desi asta nu are prea mare importanta in context.

Tatal sa se adreseze judecatoriei si sa ceara sa exercite autoritatea parinteasca impreuna cu mama sau singur si sa stabileasca ca locuinta copilului sa fie la el , iar mama sa plateasca pensie.
Introduceti actiune de decadere a mamei din drepturile parintesti pentru abandon de minor, de stabilire a domiciliului minorului la tata, de incredintare exclusiva. Nu ati dat toate datele , mergeti la un avocat si vedeti care este solutia optima pentru situatia dv.