Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Incheiere contract comercial de vanzare cumparare de ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Incheiere contract comercial de vanzare cumparare de marfuri

Buna ziua,as dori sa stiu in ce conditii o autoritate contractanta (primarie) poate sa incheie un contract comercial de vanzare cumparare de marfuri cu un comerciant,In completare precizez ca inainte autoritatea a avut un contract de furnizare de produse pe oug 34/2006 care intre timp a fost abrogata de legea 98/2016 privind achiziile publice.As intreba:nu se impunea incheierea altui contract de furnizare pe legea noua ,CARE ar fi baza legala de incheiere a contractului comercial intre autoritate si comerciant!
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns.Atunci, sa inteleg ca in mod normal si legal nu trebuia sa se incheie acel contract comercial si sa fie efectuate plati din bugetul local in baza acestui contract.Va precizez ca nu a fost vorba de licitatie publica avand in vedere faptul ca se acizitioneaza bunuri si servicii de la furnizorul respectiv iar acesta nu are cont in SEAP.iN PRIMUL RAND EL AR TREBUI SA SE INREGISTREZE in SEAP si abia apoi sa achizitionam de la el,nu?Sunt angajata pe functia de auditor public intern si acest aspect m a derutat putin in derularea misiunii de verificare pe care o desfasor.