Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... oprire valoare echipament de lucru
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

oprire valoare echipament de lucru

Buna ziua,poate angajatorul sa opreasca valoarea echipamentului de lucru(salopeta,bocanci,etc) la incetarea contractului daca acest echipament nu a iesit din perioada de utilizare ex.salopeta 6luni,bocanci 7luni,pufoaica 24 luni?
Angajatorul distribuie gratuit EIP pentru ca lucratorii sa-l utilizeze la locul de munca/ postul de lucru/ meseria prestata. Daca la incetarea CIM al lucratorului, sortimentele de EIP nu au fost amortizate este dreptul angajatorului sa reprimeasca EIP distribuit, ca sortimente, dar nu si ca valoare neamortizata.
In contractele colective de munca incheiate la nivel de firma, se mentioneaza anumite prevederi legate de demisia lucratorului sau de incetarea disciplinara a CIM pe perioada nedeterminata, caz in care pot exista anumite mentiuni legate de contravaloarea neamortizata a EIP, de recuperat de la fostul salariat, cu precizarea procedurii de calcul a valorii neamortizate (in functie de uzura constatata - cum, de cine; de pretul de referinta al sortimentului uzat, etc.).
Repartizarea acestui EIP altui lucrator este cu totul alta discutie, angajatorul neputandu-l repartiza altui angajat ca si nou, cu toate calitatile de protectie intacte. Fiecare angajator in parte are socotelile sale referitor la un EIP reprimit, partial uzat, dar nu-l poate repartiza altui lucrator.
Chiar din denumire, echipament individual de protectie, reiese in clar ca este distribuit individual/ doar unui singur individ.