Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata activitati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata activitati

Buna. Pe langa pensia alimentara,tatal e obligat sa paricipe la plata altor activitati ale copiilor cum ar fii after school? Custodie comuna,domiciliul la mine ca mama.
Bună ziua,

Suma de bani cunoscută sub denumirea de pensie alimentară nu e conform codului civil pensie alimentară, ci pensie de întreținere. Ambii părinți sunt obligați să participe la creșterea și educarea copilului, nu doar la hrănirea lui. Dacă tatăl nu achită benevol partea sa din aceste cheltuieli atunci poate fi chemat în judecată pentru stabilirea pensiei de întreținere.

Stabilirea şi executarea obligaţiei de întreţinere
Art. 530
Modalităţile de executare
(1) Obligaţia de întreţinere se execută în natură, prin asigurarea celor necesare traiului şi, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învăţătură şi pregătire profesională.
(2) Dacă obligaţia de întreţinere nu se execută de bunăvoie, în natură, instanţa de tutelă dispune executarea ei prin plata unei pensii de întreţinere, stabilită în bani.
(3) Pensia de întreţinere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau într-o cotă procentuală din venitul net lunar al celui care datorează întreţinere. Dispoziţiile art. 529 alin. (2) şi (3) rămân aplicabile

Art. 529
Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Dana Fatol, Avocat
Nu doamna, daca i s-a stabilit sa plateasca o pensie, gata, s-a spalat pe maini si nu il puteti obliga sa contribuie cu nimic peste limita legala de 1/4 din venitul net.
In schimb, de la tarile de care s-a copiat aceasta lege minunata, cei 2 parinti platesc impreuna, nu in solidar, toate cheltuielile copilului. In Romania noastra, parintii contribuie in solidar, asta insemnand: mama plateste geaca copilului si tatal nasturele de la gluga, caci el e "responsabil" cu emotiile si pupatul copilului pe gat dupa baie. Tatal e mai spiritual in general, mai Zen, mai lotus, cu smotru si cresterea copilului e mama. Fiecare pe cat de capabil e.