Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara! Sotul meu a murit. In urma casatoriei nu avem copii. Socrul, soacra si cumnatul meu vor sa imi lase mie toata averea. Cum putem proceda? Multumesc mult!
Buna seara. Cei nominalizati de dvs sa mearga la notar si sa renunte la mostenire, apoi dvs veti culege toata mostenirea, presupunand ca nu mai exista si alti mostenitori. Verificati, impreuna cu notarul, acest aspect inainte ca cei enumerati sa renunte la mostenire, pentru ca daca mai exista si alti succesibili cu vocatie la mostenire, atunci trebuie schimbata strategia.
trandafir2, moderator
Buna seara,
Mergeti impreuna cu cei care vor sa renunte la mostenire la notar si, la momentul dezbaterii succesiunii, ei renunta la drept.
Daca mai sunt si alti mostenitori aceia vor culege cota ce le revine din INTREG.
Cei care renunta se considera ca nu au existat.