Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere de supraveghere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere de supraveghere

Buna seara!
As vrea sa știu in ce condiții se pot monta camere de supraveghere intr-un bloc de locuințe.Care sunt pașii care trebuie parcurși pentru a se realiza acest lucru?

Mulțumesc!
Studiati
-Decizia nr.52/2012" a Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, decizie publicata in MOf nr. 389/11.06.2012.
-Legea nr.333/2003 si actualizarile ei prin :
-Legea nr 40/2010 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 153/2010
-Legea 9/2007 - pentru modificarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 30/2007
-OUG 16/2005 - pentru modificarea lit. h) a art. 17 din Legea nr. 182/2002 privind protectia informatiilor clasificate si pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2002 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 205/2005
-NORMELE METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor
Avand in vedere ca inregistrarile urmeaza sa intereseze partea comuna a imobilului de locuit in comun si diverse persoane,aveti obligatia sa respectati conditiile legale de montare sistem de supraveghere prevazut de L nr 333/2003.HG nr 10101/2004 privind normele metodologice de aplicare a L nr 333/2003 aviz ANSPDCP ,acordul individual pentru montare sistem monitorizare video
Atentie sporita in special la dovada individuala a proprietarilor pentru a-si exercita dreptul la opozitie la prelucrarea imaginilor personale conform prev L nr 6777 din 2001 privind protectia datelor cu caracter personal
Am vazut ca un bloc a montat camere de supraveghere cu vizualizarea strazi , de-a lungul blocului ,in fata cat si in spatele lui. Este normal , are autorizatie sa vizualizeze pers. care trec pe langa bloc, unde pot reclama ???? Multumesc.
Adaugati la lista de norme si Ghidul pentru Asociatiile de Proprietari elaborat de ANSPDCP in acest scop si veti vedea ca NU este necesar acordul individual, cazul incadrandu-se la exceptii, art.5 alin (2) din Legea 677/2001, respectiv, prelucrarea este necesara in vederea indeplinirii unor obligatii legale a operatorului si pentru realizarea unui interes legitim al operatorului.( asigurarea pazei si protectiei persoanelor, bunurilor si valorilor a imobilelor etc).
De fiecare data, la acest subiect dati aceleasi informatii incomplete si insistati asupra lor.
Am fost in situatia in care asociatia noastra a fost obiectul unei investigatii a autoritatii si le-a fost suficienta hotararea AG si masura suplimentara luata de CEx sa ia acordul proprietarilor a caror intrare in apartament este cuprinsa in unghiul camerei, bineinteles respectand intreaga procedura: notificare, incheiere contract cu firma autorizata...
Deci: Lecturati GHIDUL pentru asociatiile de proprietari ca re aduce clarificari la obiect.
dan_crihan, utilizator
Nu este necesar acordul individual al proprietarului doar daca un judecator de drepturi si libertati a hotarat acest lucru. In rest, apa de ploaie...
dan_crihan a scris
De fiecare data, la acest subiect dati aceleasi informatii incomplete si insistati asupra lor.
Eu nu am mai intervenit pe aceasta tema. Eu am pus in discutie legalitatea unui operator sa inregistreze persoanele ,neavizate, care circula pe strada.
sanda65, utilizator