Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetarea CIm in perioada de proba - somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetarea CIm in perioada de proba - somaj?

Buna ziua,
Poate fi considerat incetarea CIm In timpul perioadei de proba, cf Art.31, alin 3, un motiv neimputabil angajatului, insensul art ARt 17 alin 1, lit a din Legea 76/2002 - iar salariatul sa beneficieze de somaj?

Multumesc
Contractul nu va inceta la data expirarii perioadei pe care a fost incheiat.
Acesta va inceta in urma notificarii facute de angajat, in perioada de proba., cf art. 31, alin 3.
Inteleg ca, daca CIM inceteaza in timpul perioadei de proba prin notificarea facuta la initiativa angajatorului, salariatul poate relua somajul.
Dar daca notificarea de incetare a contractului se face din initiativa salariarului?
Contractul inceteaza in baza aceluasi articol - 31 alin 3.

Angajatorul are notificare de la angajat in baza careia inceteaza contractul. Trebuie mentionata in decizia de incetare emisa in urma primirii notificarii de la angajat, ca CIM inceteaza in baza notificarii angajatului?

Il afecteaza pe angajat la reluarea somajului daca este specificat acest fapt in decizia de incetare?

E corect sa emita angajatorul decizie de incetare (sau notificare de incetare) fara sa mentioneze ca incetarea este ceruta de angajat?
Legea 76/2002
art.45
(1) Suspendarea plății indemnizațiilor de șomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă determinată de cel mult 12 luni;
(3) Repunerea în plată, după suspendarea în condițiile alin. (1) lit. b), c), e)-i) și k), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situației care a condus la suspendare.

Prin urmare, legea nu prevede niciun anumit text de lege cu care trebuie sa inceteze c.i.,m. pentru a se relua plata indemnizatiei de somaj.
Va multumesc.

Imi este clar acum!

Numai bine