Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... precontract prima casa nerespectat de catre dezvoltator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

precontract prima casa nerespectat de catre dezvoltator

Buna ziua,

in data de 20.03.2017 am semnat un precontract de vanzare-cumparare pentru achizitia unei locuinte prin programul prima casa, am achitat un avans de 5% (1500euro)
in data de 19.05.2017 s-a semnat o prelungire (inca 4 luni) deoarece imobilul nu fost gata

de la data de 19.09.2017 promitentul vanzator ma tot amana cu semnarea documentelor de prelungire din diverse motive (nu a fost in tara, a avut buletinul expirat, etc)
de curand acesta mi-a mentionat ca nu mai doreste sa vanda imobilul prin programul prima casa cum era stipulat in precontract
i-am solicitat acestuia sa imi returneze avansul si sa anulam precontractul
de-asemenea inca nu se grabeste sa imi returneze avansul

astazi 20.10.2017 ora 14:00 i-am facut chemare prin executor judecatoresc la notar pentru perfectarea contractului
scopul meu este acela de a imi recupera avansul, nu mai doresc prelungirea ctr.

va rog sa ma sfatuiti cum mai exact si care este temeiul legal de a expune problema !

Multumesc anticipat!
Problema o puteti rezolva fie amiabil, fie in instanta, iar temeiul este neexecutarea contractului si nerespectarea termenului de livrare, insa important este de vazut ce anume scrie concret in antecontract, daca exista clauza penala, daca sunt stipulate penalizari, daca puteti cere daune interese si asa mai departe, insa oricum ar fi, chestiunea nu este simpla pentru ca daca nu va descurcati singur, atunci aveti nevoie de avocat, iar avocatul costa, la fel si taxele de timbru si alte cheltuieli.