avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Regulamentul de ordine interioară poate fi mai presus ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Regulamentul de ordine interioară poate fi mai presus de Statul elevului?

Buna ziua, am o intrebare cu privire la parasirea incintei scolare a elevilor de peste 18 ani. Deoarece cadrele didactice ne interzic acest lucru, iar eu am auzit ca elevii de peste 18 ani au acest drept.
Ma puteti lamuri pe aceasta tema? Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:48, 25 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faptul ca sunteti major nu exclude obligatia de respectare a regulamentului scolar si a dispozitiilor conducerii scolii. Daca aceasta a hotarat ca nu aveti voie sa parasiti incinta in timpul programului aveti de ales intre a respecta dispozitiile si a parasi scoala. Nu exista o a treia varianta.
Ca sa intelegeti mai bine situatia este oarecum similara cu cea a unui angajat caruia conducerea ii interzice sa paraseasca incinta in timpul programului de lucru, chiar in timpul pauzelor. Angajatul nu are de ales decat intre cele doua varinante de mai sus: respecta decizia sau pleaca.
Asadar, respectarea regulilor nu e o chestiune impusa doar minorilor de catre adulti ci o problema generala a societatii.
Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Faptul ca sunteti major nu exclude obligatia de respectare a regulamentului scolar si a dispozitiilor conducerii scolii. Daca aceasta a hotarat ca nu aveti voie sa parasiti incinta in timpul programului aveti de ales intre a respecta dispozitiile si a parasi scoala. Nu exista o a treia varianta.
Ca sa intelegeti mai bine situatia este oarecum similara cu cea a unui angajat caruia conducerea ii interzice sa paraseasca incinta in timpul programului de lucru, chiar in timpul pauzelor. Angajatul nu are de ales decat intre cele doua varinante de mai sus: respecta decizia sau pleaca.
Asadar, respectarea regulilor nu e o chestiune impusa doar minorilor de catre adulti ci o problema generala a societatii.

Am inteles ce vreti sa spuneti doar ca statutul elevului e mai presus de regulamentul de ordine interioara. Este ilegala orice abatere de la statutul elevului.
Cat despre asemanarea situatiei prezentate cu cea a unui salariat, este putin diferita deoarece angajatul are alte drepturi si obligatii decat un elev.
Adevarat, nu am negat faptul ca orice institutie de invatamant isi poate particulariza regulamentul de ordine interioara, insa dupa cum spuneam mai sus, orice abatere/neconformare (ca sa zic asa) de/cu statutul elevului (care vine de la ministerul invatamantului) este strict interzisa.
Narcis1214 a scris:

.... Deoarece cadrele didactice ne interzic acest lucru, iar eu am auzit ca elevii de peste 18 ani au acest drept.
Ma puteti lamuri pe aceasta tema? Multumesc anticipat!


Unde ati auzit acest lucru , va mentionat si baza legala?

Din cate cunosc exista un Ordin din 2014 care prevede ca, este interzis elevilor să părăsească incinta unităţii de învăţământ în timpul pauzelor sau după începerea cursurilor, fără avizul profesorului etc.

Art.16 alin. 2 din Constitutia tarii prevede ca, nimeni nu este mai presus de lege.
Art 15 punctul ,,k" interzice elevilor să părăsească perimetrul unității de învățământ în timpul programului școlar, cu excepția elevilor majori și a situațiilor prevăzute de regulamentul de organizare și funcționare al unității de învățământ.
Da, ROIul este inferior, ca tip de reglementare, ordinului.
Scopul ordinului din 2016 a fost de a proteja integritatea minorilor aflati sub supravegherea cadrelor didactice raspunzatoare de ei in timpul programului scolar.
Imbecilitatea de a limita orice libertate a elevului arata razboiul surd dintre generatii. Nu exista niciun temei de drept pentru care un major nu are dreptul de a pleca in pauze. Daca incalca o norma, el raspunde legal. Sanctiunea din ROIul scolii dv. care este?
Din nefericire, astazi exista diverse limite in scoli, care mai de care mai frumoase, cum ar fi limitarea deplasarilor in curtea scolilor a trotinetelor si altor mijloace similare (nu stiu in alte parti cum e, insa in Bucuresti numarul scolilor care admite parcarea masinilor personalului printre elevi minori care ajung la scoala e mare), cataratul, calcarea spatiilor verzi, joaca cu telefoane mobile sau kendama in pauze.
Inca odata: pauza e a elevului, scopul ei e relaxarea. Pe cale de consecinta, limitarea actiunilor pe care un elev le poate intreprinde in pauze trebuie limitat la protectia celorlalti elevi. Cum ar fi accesul cu substante interzise in scoala. Sau similar.

Alte discuții în legătură

Interzicerea fotografierii in scoli in baza carei reglementari se face? C-Danuta C-Danuta Exista vreo prevedere legala care sa interzica elevilor sa foloseasca telefonul mobil pentru a isi fotografia colegii sau profesorii in incinta scolii -in ... (vezi toată discuția)
Lipsire de libertate in mod ilegal - articol in regulamentul scolar manolachealex manolachealex Are voie directorul scolii sa emita o regula prin care sa nu ti se permita sa iesi din curtea scolii decat in pauza mare? La mine in liceu asa e si ori de cate ... (vezi toată discuția)
Privarea de libertate....in scoli AlexMihus AlexMihus As vrea sa va intreb daca este legala \\\\"sechestrarea\\\\" elevilor in institutiile de invatamant. In liceul in care invat, elevilor le este interzis sa ... (vezi toată discuția)