Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partial

In momentul de fata sunt in pensie de invaliditate de gradul III, din 01.07.2016. La aceasta data aveam deja conform calculu Casei de pensii 36 de ani vechime si varsta de 55 de ani. Astfel in februarie 2018 implinesc 57 de ani, am 4 ani lucrati peste stagiul de cotizare de 32 de de ani si doresc sa trec la pensie la limita de varsta partial anticipata (voi avea o penalizare de 18%). Va rog sa imi spuneti care sunt documentele de care am nevoie, cand pot sa depun documentele si daca voi primi mai multi bani (eu asa cred).
Cu stima,
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Imi puteti transmite baza legala ?
Legea 263/2010

Articolul 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

As dori si a doua opinie deoarece trebuie sa existe exceptii. In situatia mea ma avantajeaza pensia anticipata partial. Ce pot face? Daca renunt la pensia de invaliditate, in cererea mea pentru pensia anticipata partial ar fi o solutie?
Avantajoasa este pensia de invaliditate.
Cuantumul ei intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Se poate trece de la pensie de invaliditate la pensie anticipata sau anticipata partiala doar prin depensionare de invaliditate.
Atentie:
Trebuie sa indepliniti conditia de stagiu fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Carp Mircea, utilizator