Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Medic detasat pe alta sectie.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Medic detasat pe alta sectie.

Poste fi obligat un medic angajat in cadrul sectiei de pediatrie sa desfasoare si activitate in cadrul compartimentului de neonatoligie
Sarcinile de serviciu se stabilesc de catre angajator, sunt mentionate in fisa postului, anexa la contractul individual de munca. Se are in vedere organigrama firmei si locurile de munca/ posturile de lucru din cadrul acesteia.
Daca sunteti deja angajat pe un anume post si se doreste extinderea motivata a activitatii dvs. trebuie sa primiti un aditional la CIM cu atributii suplimentare la fisa de post si in mod normal cu salariu suplimentar.
Stefanescu76 a scris:

Poste fi obligat un medic angajat in cadrul sectiei de pediatrie sa desfasoare si activitate in cadrul compartimentului de neonatoligie

1. Angajatorul poate decide unilateral modificarea locului muncii in urmatoarele situatii :
- delegare
- detasare
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

Daca nu exista niciuna din aceste situatii, atunci de la data primirii deciziei de modificare , aveti la dispozitie un termen de 45 de zile pentru a contesta decizia in instanta.

2. Art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
..
b) locul muncii;
....
Prin urmare, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor.
Cornel Vasile, Consilier juridic