Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Depunerea plangerii partii vatamate intr-un accident ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Depunerea plangerii partii vatamate intr-un accident rutier?

Buna seara! Unde trebuie sa depuna partea vatamata plangerea in cazul unui accident rutier? Trebuie sa fie insotita de un avocat de la inceput?
Mentionez ca mai sunt cateva zile si expira termenul de 3 luni pana la care o poate depune.
Suntem pe cale sa ne intelegem cu societatea careia ii apartinea autoturismul, acesta nu avea RCA. Daca depunem plangerea o putem retrage ulterior daca ne intelegem cu acestia?
Va multumesc frumos!
La politie sau parchet. Plangerea prealabila o puteti retrage pana la pronuntarea unei hotarari definitive.
Cate zile de ingrijiri medicale are trecute in CML victima?
A stat in spital vreo 4 zile. Restul ingrijirilor le-a primit acasa. A fost operata la mana.
Trebuie scos certificat medico-legal sau este valabil ce a primit de la spital?
Obligatoriu trebuie scos CML.
Numarul zilelor de ingrijiri medicale reprezinta un criteriu medico-legal de evaluare a gravitatii vatamarii sanatatii sau integritatii cororale a persoanei vatamate prin activitatea infractionala, utilizat pentru stabilirea incadrarii juridice a infractiunii.
Fapta nu este tipica daca in CML nu se retine niciuna din consecintele de la art. 194 c.p.
ART. 194
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
................................
Daca soferul era sub influenta bauturilor alcoolice sau al unei substante psihoactive, este suficienta si o singura zi de ingrijire medicala pentru a se retine fapta.
Poate depune plangerea la orice sectie de politie? Poate scoate CML si ulterior?
Nu la orice sectie, mergeti acolo unde este inregistrat dosarul sau la parchetul competent.