avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplată pensie de întreținere. Cum să procedez ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplată pensie de întreținere. Cum să procedez pentru recuperarea sumelor?

Fostul sot nu a mai platit pensia de intretinere minor de 4 ani.Chiar daca exista o hotarare definitiva in acest sens. A avut mai multe locuri de munca, iar in prezent sustine ca nu mai lucreaza si nu cunosc nici adresa unde il pot gasi cu locuinta.Doresc sa-l dau in judecata pentru obtinerea sumelor restante datorate din momentul in care nu a mai platit si celor viitoare care i se cuvin minorului.Cum sa procedez?Multumesc
Ultima modificare: Marți, 24 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 16:01, 26 Octombrie 2017
Este aplicabil termenul de prescriptie... cel de 3 ani.Demersurile se initieaza in anumite termene prevazute de lege, este important sa actionat la timp...

Plangere prealabila pentru abandon de familie ati formulat ?


Cat despre postarea dintr-un subiect expus anterior, cu referire la faptul ca instanta nu se poate pronunta din oficiu asupra pensiei de intretinere, redau art. 918 din CODUL DE PROCEDURA CIVILA


CAPITOLUL I
Dispoziţii comune

Art. 918

Cereri accesorii şi incidentale

(1) La cerere, instanţa de divorţ se pronunţă şi cu privire la:

a) exercitarea autorităţii părinteşti, contribuţia părinţilor la cheltuielile de creştere şi educare a copiilor, locuinţa copilului şi dreptul părintelui de a avea legături personale cu acesta;

b) numele soţilor după divorţ;

c) locuinţa familiei;

d) despăgubirea pretinsă pentru prejudiciile materiale sau morale suferite ca urmare a desfacerii căsătoriei;

e) obligaţia de întreţinere sau prestaţia compensatorie între foştii soţi;

f) încetarea regimului matrimonial şi, după caz, lichidarea comunităţii de bunuri şi partajul acestora.

(2) Când soţii au copii minori, născuţi înaintea sau în timpul căsătoriei ori adoptaţi, instanţa se va pronunţa asupra exercitării autorităţii părinteşti, precum şi asupra contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere şi educare a copiilor, chiar dacă acest lucru nu a fost solicitat prin cererea de divorţ.

(3) De asemenea, instanţa se va pronunţa din oficiu şi asupra numelui pe care îl vor purta soţii după divorţ, potrivit prevederilor Codului civil.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abandon de familie incognitoooo incognitoooo Bună seara, sunt căsătorită de 4 ani jumate și am o fetita de 3 ani și 2 luni. În data de 10 februarie 2020, soțul meu a părăsit domiciliul în urma ... (vezi toată discuția)
va rog cum e cu partajul???? lery lery eu am fost casatorita 8 ani am un copil de 7 ani si cand am divortat nu am luat nimic din casa am lasat totul acolo multe sunt pe numele meu si el nu vrea sa ... (vezi toată discuția)
Abandon de familie? anadaliana anadaliana Sunt cadru medical, asistenta. Am divortat de un sot alcoolic care nu munceste, care m-a mai si batut si mai nou a lovit-o cu pumnul in mandibula si pe o ... (vezi toată discuția)